Hledáme nové partnery po celém světě. Zjistěte více

Sdílejte:

Přepravní vaky jako řešení pro zásobování pitnou vodou (Refresh)

Lze nalézt způsob praktičtějšího a ekologičtějšího zásobování pitnou vodou?

Na tuto otázku jsme nalezli odpověď v rámci mezinárodního vědecko-výzkumného projektu s cílem nalézt řešení pro středomořská pobřežní malá města a ostrovy, jež jsou nejvíce postiženy stupňujícím se nedostatkem vody. Vznikl tak modulární a recyklovatelný flexibilní plastový velkokapacitní vak s širokými možnostmi použití.

O PROJEKTu
 • společný výzkumný projekt 6 soukromých společností, výzkumných institucí a univerzit od listopadu 2010 do listopadu 2012
 • částečně financován Evropským společenstvím v rámci 7. rámcového programu pro výzkum a technologický rozvoj
POŽADAVKY
 • vývoj efektivního, ekologického a ekonomického řešení
 • přeprava vody z oblastí s dostatečnou zásobou pitné vody v případě dočasného výpadku zásobování pitnou vodou
   VSTUPNÍ PODMÍNKY
   • stávající řešení pro zásobování pitnou vodou (vodovod, odsolovací zařízení, cisternové lodě) vyžadují stálou infrastrukturu, vysoké investiční náklady a náročnou údržbu spojenou s vysokou spotřebou energie
   CÍL PROJEKTU

   Hlavním cílem projektu Refresh bylo vyvinout finančně i energeticky efektivní řešení pro přepravu pitné vody přes moře založené na modulárním a recyklovatelném flexibilním plastovém velkokapacitním vaku taženém remorkéry. Primárním využitím mělo být zásobování středomořských pobřežních malých měst a ostrovů s méně než 300 000 obyvateli, které jsou nejvíce postiženy stupňujícím se nedostatkem vody.

   Benefity řešení ve srovnání s konvenčními metodami

   I. RYCHLÁ NÁVRATNOST INVESTIC

   Návratnost investovaných nákladů do 1 roku při frekvenci transportu 2x týdně (předpokládaný výnos 1 EUR ke každému kubickému metru transportované sladké vody s kapacitou vaku 2 000 kubických metrů).

   II. šETRNÉ K ŽIVOTNÍMU PROSTŘEDÍ

   Pro plnění vodních vaků se používají přírodní zdroje pitné vody. Nedochází tak ke vzniku solanek nebo ke kontaminaci životního prostředí, jako u jiných způsobů získávání pitné vody. Řešení samo o sobě je navíc energeticky velmi úsporné.

   III. ZRYCHLENÍ DODÁVEK PITNÉ VODY

   Výroba, přeprava a montáž vodních vaků v místě provozu trvá obvykle 3-4 měsíce. Pro provoz není potřeba velká infrastruktura.

   Jak jsme k řešení přistoupili?

   V rámci projektu Refresh byly vyvinuty modulární vaky pro přepravu pitné vody po moři. SAFIBRA dodala speciální optický senzor, hlídající mechanické napětí materiálu při tažení po vodě a riziko mechanického přepětí v ostrých zatáčkách. Ten byl vložen do speciální tkaninové záplaty, která chránila senzor před zlomením, když byl vodní vak složen.

   Kromě toho byl nasazen inteligentní monitorovací systém, který v případě nadměrného napětí ve vodním vaku vysílal okamžité varování na hlavní palubu a umožnil posádce přijmout potřebná protiopatření.

   Během poslední demonstrační plavby proběhlo testování vodního vaku. Každá jednotka byla vybavena rádiovou anténou pro komunikaci s remorkérem. Monitorovací jednotky byly nezávisle na sobě spínány z klidového režimu pomocí vícekanálového dálkového ovládání. Jak přenos dat (Wi-Fi @2,4 GHz), tak dálkové ovládání rádia byly komerčně dostupné s dosahem několika set metrů ve volném prostoru.

   Video z realizovaného projektu

   Proč si vybrat právě nás?

   Naše společnost byla do projektu přizvána díky odborným znalostem a zkušenostem s vývojem maximálně úsporných měřicích systémů a poskytování optovláknových snímacích řešení dle potřeb klienta.

   FBG technologie je nejvhodnějším řešením tam, kde konvenční postupy selhávají nebo nejsou možné s ohledem na běžný provoz.

   Naše systémy monitorují nepřetržitě a v reálném čase, proto oznámení o chybě obdržíte ihned, bez zbytečných prodlev. Navíc umožňují okamžitou práci se shromážděnými daty.

   Optovláknová technologie se vyznačuje vysokou odolností a bezporuchovostí.

   Odvětví

   Partneři


   Jak vám můžeme pomoci?

   Zajímají vás naše produkty a řešení? Tušíte, že by se nám mohlo dobře spolupracovat? Napište nám. Naši reakci můžete očekávat do 24 hodin. 

   Máte naspěch? Zanechte na sebe telefonický kontakt a komunikace půjde rychleji.