Hledáme nové partnery po celém světě. Zjistěte více

Historie

Před 25 lety byl v tuzemsku obor optovláknové senzoriky teprve ve svých začátcích. Díky rapidně klesající ceně optických a optoelektronických komponent pro telekomunikační účely se teoretický výzkum pomalu propojoval s komerční aplikací a my byli u toho.

 • Založení

  SAFIBRA byla založena v roce 1999 jako dceřiná firma společnosti Mikrokom, s.r.o., s cílem poskytovat zákazníkům ve středoevropském regionu produkty a služby v oblasti optovláknových aplikací. Aktivity firmy navazovaly na mnohaleté zkušenosti a předchozí činnosti osob zakladatelů v oblasti telekomunikačních optovláknových aplikací, včetně vývoje specifických elektronických, především optoelektronických a fotonických zařízení a měřicích systémů.

 • Projekt Matinoes

  Mezinárodní projekt zaměřený na vývoj nových optovláknových senzorů množství kyslíku s využitím vrstvy enzymů vhodných pro použití v reálných aplikacích průmyslové výroby (např. monitoring obsahu glukózy v roztoku). Cílem projektu bylo vyřešení potřeby biotechnologických výrobních procesů za účelem pokrytí nedostatku senzorů vhodných pro in-situ kontinuální monitorování reaktantů v drsném prostředí.

 • Projekt Polytect

  Mezinárodní projekt spojil celkem 27 subjektů z řad soukromých firem, výzkumných institutů i univerzit. Cílem projektu byl vývoj nových multifunkčních technických textilií pro použití ve stavebnictví a geotechnice. Naše role spočívala ve vývoji SHM monitorovacích prostředků (optických vláknových senzorů) zabudovaných v textilii. 

  V rámci návazného krátkodobého realizačního projektu POLYMAST proběhlo v EU centru seismického výzkumu v italské Pavii osazení patrové budovy různými typy optovláknových senzorů do vnějšího i vnitřního pláště budovy a testování jejich funkčnosti a seismické odolnosti, včetně simulace nejintenzivnějších dosud zaznamenaných zemětřesení.

 • Projekt i-Protect

  Evropský projekt za účelem vývoje pokročilého systému pro aktivní ochranu a informační podporu lidem působícím ve vysoce rizikovém prostředí (hasiči, chemici, záchranáři atd., např. při požárech v dolech nebo chemických továrnách) a snížení rizika zranění a onemocnění. Naším podílem byl vývoj optovláknových senzorů životních funkcí (srdce a dechu) a teploty na povrchu těla, a to včetně příslušné monitorovací a komunikační jednotky integrované do spodního prádla záchranáře.

 • První prototyp FBGuardu

  Díky neustálému vývoji je dnes FBGuard jedním z nejkomplexnějších monitorovacích systémů na trhu. Zahrnuje optické části zajišťující měření, počítač a software pro základní zpracování naměřených dat a datové úložiště. Kromě toho lze jeho funkčnost dále rozšiřovat doplňujícím HW a SW.

 • Stali jsme se součástí koncernu NBG Holding

  Díky strategickému partnerství s rakouskou společností NBG Holding se naše působnost rozšířila nejen pro Evropě, ale i dále po světě.

 • Věda a výzkum v mezinárodních týmech

  Na přelomu let 2010 a 2011 jsme odstartovali několik vědecko-výzkumných projektů. V rámci projektu Scan4Surf jsme vyvinuli širokospektrální výkonový zdroj pro inline metrologické skenování povrchů s vysokou přesností. Mezi další úspěšně realizované projekty můžeme řadit RS-OCT, GuardSense, Refresh, Extenzo-GEO, Aero nebo GEO-strain.

 • Rozšíření portfolia produktů

  Náš prémiový produkt FBGuard jsme rozšířili o kompaktní verzi “mini” a rozšířili jsme také nabídku optovláknových senzorů o Composite Patch senzor, který dokáže přesně měřit změny namáhání monitorovaných struktur.

 • Expanze do Francie

  Uzavřeli jsme strategickou dohodu s novým partnerem, čímž úspěšně rozšiřujeme naši partnerskou spolupráci do Francie.

 • Rozšíření aktivit v Izraeli

  Ve spolupráci s izraelským partnerem úspěšně rozšiřujeme portfolio našich aktivit v Izraeli.

 • Výrazná inovace našich produktů

  Na trh jsme uvedli nový koncept Asphalt road detektor pro sofistikovaný monitoring silničního provozu, který dokáže snadno rozpoznat projíždějící vozidla. Dokončili jsme také práce na rozšířené nabídce pasivních monitorovacích systémů VideoGuard a ObjectGuard. Výrazným upgradem prošel také FBGuard 1550, začal tak například nabízet nové grafy pracující s daty v reálném čase či vylepšené streamování.

 • 100+ realizovaných projektů

  Na kontě máme více než 100 realizovaných projektů a instalací našich systémů v tuzemsku i zahraničí. Právě díky nim jsme získali cenné zkušenosti a know-how a vytvořili pevné základy pro důvěru našich klientů napříč širokým spektrem průmyslových odvětví.

 • Pronikáme na polský trh

  Navazujeme spolupráci s novým partnerem, díky čemu úspěšně rozšiřujeme svou působnost na polském trhu.

 • FBGuard nachází využití v kryogenních podmínkách

  Monitorovací systém FBGuard 1550 úspěšně dodáváme i zákazníkům v oblasti měření napětí v kryogenních podmínkách, kde tento systém obhajuje své přednosti proti konkurenčním produktům.

 • Změna adresy

  Přestěhovali jsme se do nových prostor na adrese U Sanitasu 1621 v Říčanech. Naše nové sídlo je prostornější, nabízí reprezentativnější zázemí pro osobní setkání. Také poskytuje komfortnější podmínky našemu vývojovému oddělení.

 • Demo systému FBGuard a SigProc

  Vyvinuli jsme demo pro monitorovací systém FBGuard s konfiguračním softwarem „Measurement System Configurator“ a pro software Signal Processor (SigProc).

 • Noví partneři na Slovensku a Balkáně

  Nadále rozšiřujeme naši partnerskou síť o nové partnery a tím i šíři našich aktivit na Slovensku a Balkáně.