Hledáme nové partnery po celém světě. Zjistěte více

Sdílejte:

Geotechnické měření pro sledování účinků odstřelů

Jak analyzovat účinky odstřelů na kontrolované objekty daleko od místa výbuchu?

Odpověď na tuto otázku jsme našli během tříletého vědecko-výzkumného projektu, jehož cílem bylo vyvinout optovláknový senzorický systém pro sledování seismických a akustických účinků způsobených odstřely malého i velkého rozsahu. Výsledkem je unikátní technologie monitoringu s dosahem měření až 10 km. Tato technologie nalezne své uplatnění při ražbách podzemních staveb, hloubení velkých stavebních jam, těžebních odstřelech a demoličních pracích.

O PROJEKTU
  • výzkumný projekt s názvem “Monitorování parametrů odstřelů malého a velkého rozsahu optovláknovými senzory” probíhal v letech 2021 – 2023
  • konsorcium partnerů SAFIBRA, s. r. o., Subterra a.s., Českého vysokého učení technického v Praze a Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava
  • financováno se státní podporou Technologické agentury ČR a Ministerstva průmyslu a obchodu ČR v rámci Programu TREND
POŽADAVKY
  • vývoj nové technologie monitoringu založené na optovláknových senzorech
  • zvýšení efektivity a ekonomičnosti ve srovnání s konvenčním řešením
  • využití mobilních sítí 5G, cloudového systému ukládání a zpracování dat s využitím inovativních principů z oblasti IoT
VSTUPNÍ PODMÍNKY
  • současná technologie, založená na elektrických senzorech, vyžaduje časově náročné offline vyhodnocování a manuální zpracování dat
  • větší projekty potřebují více seismických stanic s dálkovou aktivací a přenosem dat na centrální server, což zvyšuje složitost i náklady
  • akustické vlivy se často vyhodnocují odděleně od seismických, což komplikuje celkový monitoring
CÍL PROJEKTU

Nežádoucí účinky odstřelů na okolní prostředí je nutné sledovat zejména v zastavěných oblastech, kde hrozí riziko poškození stavebních objektů na povrchu i pod ním. Navíc hluk z odstřelů může mít nežádoucí účinky na člověka a životní prostředí obecně. Vibrace mohou negativně ovlivnit zařízení a technologie citlivé na otřesy. Je proto důležité správně předpovídat vliv vibrací a navrhnout odpovídající monitoring odstřelů. Výsledky měření mohou vést k úpravám a optimalizaci odstřelů, a to v oblasti časování, typu a množství použitých trhavin, velikosti mezní nálože a délky záběru.

Benefity řešení ve srovnání s konvenčními metodami

I. DOSAH MĚŘENÍ AŽ 10 KM

Díky nízkému útlumu optických kabelů může být signál přenášen i na delší vzdálenosti bez potřeby zesilovačů nebo opakovačů. To znamená efektivitu a spolehlivost přenosu dat až na 10 km.

II. ODDĚLENÍ MÍSTA MONITORINGU OD VYHODNOCOVACÍ JEDNOTKY

Optovláknové řešení pro senzory nepotřebuje elektrické napájení a datový přenos probíhá opticky po připojeném optovláknovém kabelu.

III. SNADNÁ INSTALACE, SPOLEHLIVÁ DATA A MOŽNOST SYNCHRONIZACE

Díky malým rozměrům a elektrické pasivitě je instalace snadná. Optické kabely jsou navíc imunní vůči elektromagnetickým interferencím a umožňují synchronizovat signály více senzorů např. z různých lokalit.

Jak jsme k řešení přistoupili?

Vyvinuli jsme unikátní optovláknové senzory a vyhodnocovací jednotku pro monitorování seismických a akustických účinků odstřelů a integrovali je do monitorovací infrastruktury. Tím jsme zajistili elektrickou pasivitu celého systému a jeho odolnost vůči elektromagnetickým interferencím. Data z těchto senzorů byla sbírána a přenášena v reálném čase pomocí bezpečných komunikačních protokolů na centrální server. Následné analytické zpracování dat umožnilo identifikaci klíčových parametrů odstřelů a jejich vlivu na okolní prostředí.

Výsledky jsme úspěšně ověřili během testů v partnerských laboratořích i terénních měření v České republice a ve Švédsku, na stavbě metra linky D v Praze a prodloužení metra ve Stockholmu. Systém získal atestaci ČMI a nyní je k dispozici pro komerční využití.

Podívejte se na galerii z realizace projektu

Proč si vybrat právě nás?

Naše společnost byla do projektu přizvána díky odborným znalostem a zkušenostem s vývojem maximálně úsporných měřicích systémů a poskytování optovláknových snímacích řešení dle potřeb klienta.

FBG technologie je nejvhodnějším řešením tam, kde konvenční postupy selhávají nebo nejsou možné s ohledem na běžný provoz.

Naše systémy monitorují nepřetržitě a v reálném čase, proto oznámení o chybě obdržíte ihned, bez zbytečných prodlev. Navíc umožňují okamžitou práci se shromážděnými daty.

Optovláknová technologie se vyznačuje vysokou odolností a bezporuchovostí.


Jak vám můžeme pomoci?

Zajímají vás naše produkty a řešení? Tušíte, že by se nám mohlo dobře spolupracovat? Napište nám. Naši reakci můžete očekávat do 24 hodin. 

Máte naspěch? Zanechte na sebe telefonický kontakt a komunikace půjde rychleji.