Hledáme nové partnery po celém světě. Zjistěte více

Sdílejte:

Monitoring stropních nosníků zatěžovací zkouškou (Alza, Česká republika)

Vstupní podmínky
  • více než 30 let staré stropní nosníky průřezu TT použité v konstrukci
  • u nosníků nebylo známo procento vyztužení ani umístění výztuže
Požadavky
  • pomocí deformační zkoušky prokazatelně určit, jaké je nejvyšší možné zatížení nosníků
  • doporučení, za jakých podmínek je možné přistavět další patro
Úkol

Náš zákazník chtěl rozšířit svou centrálu o nadstavbu dalšího patra. Potřeboval zjistit, kolik toho stávající nosníky vydrží a zda je nadstavba vůbec možná. Obrátil se proto na nás s požadavkem na změření mezní hranice zatížení stropních nosníků.

Popis projektu

Díky našim mnohaletým zkušenostem a know-how v oblasti optovláknových technologií se nám podařilo instrumentovat dva vybrané nosníky 7 různými technologiemi za méně než 10 hodin. Na instalaci jsme použili 250 metrů optického kabelu a 30 měřících bodů.

Následně jsme vytvořili matematický model se simulací skutečného chování nosných konstrukcí, abychom mohli vypracovat přesný odhad na jejich maximální zatížení.  Zároveň jsme synchronizovali všechny metody měření, provedli kalibraci jednotek a tzv. „nulové“ měření nosníků bez zatížení.

Jednou z nejdůležitějších fází celé realizace byla samotná zatěžovací zkouška stropních nosníků. Za pomoci 500 tunového jeřábu jsme na střed nosníků postupně spouštěli 3 železobetonové bloky o celkové hmotnosti až 35 000 kg, a to až do bodu zlomu. Zároveň jsme z bezpečné vzdálenosti neustále monitorovali stav nosníků a vzniklých průhybů a všechna data jsme streamovali do cloudu pro další zpracování.

Po porovnání výsledků ze 4 různých metod hodnocení získal klient podrobné informace o průběhu zatěžování společně s přesnými údaji o nosnosti a doporučeném zatížení stávající konstrukce.

A jaký byl výsledek? S ohledem na mezní stavy zatížení vyhovujístávající stropní nosníky podle normových kritérií další nástavbě.

Dokumenty

Video z realizace projektu


Jak vám můžeme pomoci?

Zajímají vás naše produkty a řešení? Tušíte, že by se nám mohlo dobře spolupracovat? Napište nám. Naši reakci můžete očekávat do 24 hodin. 

Máte naspěch? Zanechte na sebe telefonický kontakt a komunikace půjde rychleji.